Taková normální česko-francouzská svatba, díl první

Tak, a je to tady. Už došlo i na mně. Teď to bude jízda. Vlasy mi vstávají hrůzou na hlavě, jen pomyslím na všechno to zařizování a organizování na dálku. A na francouzskou byrokracii. Stojí nám to vůbec za ty nervy?

Jestli i vás ihned po vyslovení tolik očekávaného ANO přepadly černé myšlenky a dostaly jste strach z toho, co vás čeká předtím, než nastane den D, nezoufejte. I já jsem si tím prošla a věřte, jde to 🙂

Asi první věc, kterou bych chtěla říct, je “Hlavně se z toho nepo…..“ :).  Ale to platí o životě (nejen) ve Francii obecně. Berte to tak, že věci se prostě někdy dějí jinak, než bychom si přály (ano, tady je to Y schválně, milé dámy 🙂 ).

Nemám sice univerzální návod „jak na to“, ale chtěla bych se s vámi podělit o několik poznatků, tipů a doporučení, které by vám mohly ušetřit nervy i peníze. Moje česko-francouzská svatba proběhla v Čechách, ale v každém případě zde najdou informace i ti z vás, kteří se rozhodli pro Francii.

  1. Na nic nečekejte, jednejte

Netvrdím, že musíte začít se zařizováním rok dopředu. Mně osobně z věty typu „ale my se nemůžeme vzít letos, to by se nedalo tak rychle zařídit“, naskakuje vyrážka! Všechno jde, ale je pravda, že to vyžaduje notnou dávku organizačních schopností.

Ať už bude vaše svatba probíhat ve Francii nebo v České republice (a pokud je jeden z páru Francouz a druhý Čech), nevyhnete se jednání s Ambasádou. Mějte to na mysli hned od začátku, řekla bych, že po rezervaci místa na svatbu je to druhá nejdůležitější věc.

Dobrou zprávou je, že pokud se nevyskytne nějaký zásadní problém, nebudete muset jet na Ambasádu osobně, vše se dá vyřídit poštou a emailem. Počítejte s tříměsíčním časovým rozmězím na vyřízení všech formalit na Ambasádě a na radnici (matrice v ČR)!

  1. Sežeňte si dobrého tlumočníka

Také od začátku myslete na to, že budete potřebovat soudního tlumočníka, a to jak před svatbou, tak během ní. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nebylo úplně jednoduché ho najít.

Během svatebního dne uvidíte, že vám jeho služby přijdou vhod, obzvlášť pokud jsou svatební hosté jak francouzsky, tak česky mluvící.

  1. Čechy nebo Francie?

Rozhodnutí, zda uspořádat vaši svatbu „doma v Čechách“ nebo ne Francii možná není jednoduché. Já osobně jsem to cítila tak, že ve Francii bych si svatbu asi neužila tak, jako „u nás“, ale všechno je individuální. A pokud hledáte argumenty, jak přesvědčit vaši drahou polovičku ke svatbě v ČR, tak mohu doporučit jeden, který se mi osvědčil, a to, že já budu celý zbytek života žít ve Francii, která není (zatím) mým domovem, a tak by můj budoucí choť mohl prokázat trošku dobré vůle a alespoň si mne vzíit v ČR 😉 Zabralo to.

Dalším, tentokrát již obecnějším argumentem, je fakt, že svatba v ČR vyjde z finančního hlediska mnohem levněji. Pokud nemáte v plánu lety balónem, pronájem předražených prostor, atd., můžete s klidným srdcem počítat s několikanásobně nižšími náklady.

Pokud nechcete mít svatbu v kostele, počítejte s tím, že se ve Francii nevyhnete „suchému“ svatebnímu obřadu na radnici, s předčítáním všech potřebných zákonů. Přiznám se, že jsem se takové typické svatby účastnila jen jednou, ale k rozhodnutí mi to úplně stačilo. Připadala jsem si více jako v soudní síni než u svatebního oltáře 🙂

Pokud byste chtěli svatbu mimo radnici (ekvivalent toho, co se v ČR pořádá na zámcích, v parcích, atd.),  můžete to mít, ale už to nebude oficiální svatební obřad z legálního hlediska a v každém případě budete muset na radnici.

 

Pokračování příště J

Jsem Češka žijící ve Francii. Skrze vlastní zkušenosti s životem a prací v zemi galského kohouta pomáhám na cestě těm, kteří se na tu svou teprve vydávají nebo na ní hledají řešení Více informací o mně >>
Komentáře
  • 15 LET VE FRANCII : STŘÍPKY VZPOMÍNEK Z MÉ (NE)OBYČEJNÉ CESTY

    Načerpej inspiraci pro svou cestu za lepším životem ve Francii!

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky