Ten soused by stál za hřích

Já, holka z vesnice, kde zná každý každého, jsem měla vždycky problém s bydlením v anonymitě města. Panelákové bydlení se mi příčilo, ale nebylo zbytí.

Kdo bydlí o patro výš? Co je zač ta sousedka, která denně venčí to malé chlupaté psisko těsně před vchodem? A co pak ten sportovec, co se nedávno přistěhoval?:-)

Není jednoduché pěstovat si vztahy se sousedy, a to neplatí jen ve Francii. Jasně, můžete mi říct, že je k životu ani nepotřebujeme (te). Nicméně já zastávám názor, že ve chvíli, kdy se člověk ocitne sám v cizině, tak je každá příležitost dobrá na to popovídat si a seznámit se s lidmi kolem sebe. Jenom tak se člověk pomalu může začít integrovat do nového světa, ve kterém se chystá žít.

A že nevíte, na jaké téma zavést řeč? JE TO ÚPLNĚ JEDNO! Zapřemýšlejte chvilku nad tím, o co vám vlastně jde. Vést filozofický rozhovor o nestrmrtelnosti chrousta? Nebo se spíš chcete “rozmluvit“? Pokud se přikláníte spíš k té druhé možnosti, mluvte klidně za mně o počasí (z vlastní zkušenosti se stejně dříve nebo později hovor stočí k vašemu přízvuku, původu a vzdálenosti ČR od Francie 🙂 ). A chroust může počkat na příště.

Takže ať už jsou vaše záměry jakékoliv, nezapomeňte si do kalendáře červeně napsat konec května/začátek června. A jakou to má spojitost s dnešním tématem? Jedná se o tzv. Svátek sousedů – neboli Fête des voisins. Koná se většinou poslední květnový nebo první pátek v červnu.

Jeho princip je jednoduchý (pro jednou, kdy je ve Francii něco jednoduchého J ). Jde o to, aby se mezi sebou sousedi (lépe) (po)znali nebo “utužili“ už stávající sousedské vztahy.

Ale jak na to? Zkuste zapojit svoji kreativitu. Nemusí to být nic náročného finančně nebo časově. Co třeba

  • Uspořádat grilovačku
  • Připravit český oběd
  • Udělat večerní party na téma
  • Nebo třeba jen pozvat své sousedy na Francouzi tak oblíbené „Apéro“?

Inspiraci se meze nekladou! Buďte kreativní a hlavně pozitivní. Nejde o žádnou soutěž, dokazování toho, co kdo umí (zahoďte pro jednou ten náš český pocit, že nejsme dost dobří). Většina lidí bere tento svátek jako skvělý nápad, ale jen malá hrstka se pustí do akce. Buďte tedy akční, vystupte z davu, vykročte z komfortní zóny. Vyplatí se to. Jak se říká, kdo nic nezkusí, nic nezkazí. Byla by škoda se připravit o tuhle příležitost 🙂

PS: pokud jsou vaši sousedi cizinci stejně jako vy, budete to mít o fous jednodušší. Mějte na mysli to, že i oni jsou (nebo byli) ve stejné situaci jako vy a budou možná ze začátku otevřenější než místní.

Jsem Češka žijící ve Francii. Skrze vlastní zkušenosti s životem a prací v zemi galského kohouta pomáhám na cestě těm, kteří se na tu svou teprve vydávají nebo na ní hledají řešení Více informací o mně >>
Komentáře
  • 15 LET VE FRANCII : STŘÍPKY VZPOMÍNEK Z MÉ (NE)OBYČEJNÉ CESTY

    Načerpej inspiraci pro svou cestu za lepším životem ve Francii!

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky