Věci, věci, věcičky. Zn. LEVNĚ

Právě jste se nastěhovali, ale byt zeje prázdnotou ? Přijeli jste jen na určitou dobu a nechce se Vám kupovat veškeré vybavení, ale na druhou stranu už máte dost « kolejního » (ne)vybavení a chcete bydlet útulně ?

Nebo už máte zabydlovací fázi za sebou a jen se potřebujete všeho zbavit před odjezdem ?

Ať tak či onak, stačí udělat jediné : vygooglujte si « vide grenier » nebo « marché aux puces » + zadejte Váš region.  Pomoc najdete i tady, ale nejsou tam všechny informace.

A o co vlastně jde ?

Vide grenier a marchés aux puces jsou francouzské verze blešáků či jarmarků. Francouzi na nich poměrně ujíždějí. Myslím, že neexistuje vesnice, která by alespoňjeden ročně nezorganizovala.  Většinou je pořádá nějaká místní asociace nebo přímo radnice.

Konají se celoročně, ale od dubna do října máte větší šanci, přeci jen se konají venku, převážně přímo na ulici, takže sluníčko a příjemné teploty hrajou důležitou roli.

Najdete na nich skoro všechno.  Od nádobí, přes nábytek, nářadí, spotřebiče, oblečení, látky, bylinky nebo ovoce a zeleninu přímo ze zahrádky (já například vloni táhla 10-ti kilovou dýni na polévku 😉 )..

A jak se přihlásit?

Ve chvíli, kdy najdete místo a datum, které Vám bude vyhovovat, kontaktujte organizátory, kteří Vám podají potřebné informace. Většinou je nutné vyplnit « bulletin d’inscription », tedy formulář potvrzující Vaši účast a zaplatit symbolické zápisné, většinou v řádu několika eur.

Blešáky jsou výborným způsobem, jak se zbavit věcí, které už nepotřebujete, ale které je Vám líto vyhodit. Já osobně je miluju, ať už jako prodávající nebo jako turista. Za pár centů nebo eur tady často najdu spoustu pokladů.

Nebo se naopak zbavím věcí, na které už se doma nemůžu ani podívat. Třeba jako letos, kdy jsme udělali radost jedné mladé studentce, které jsme za 10 euro prodali stůl a židle, které jsme my sami dostali před lety z druhé ruky. Pomohli jsme jí tak zařídit její první bydlení 😉

Kolik si mám připravit peněz?

Pokud jdete na vide grenier s tím, že se jdete jen kouknout, doporučuju techniku, která se mi léty osvědčila : při odchodu z domova si vezmu jen určitou částku v drobných (většinou tak 10-20 euro) a vím, že víc prostě nemám.

Vyrážíte-li za účelem sehnat větší množství věcí, rozpočet bude zřejmě vyšší.

Smouvat nebo ne ?

Nejsme sice v Maroku, v obchodechs e ve Farncii nesmlouvá. Nicméně blešáky jsou vyjímkou. Já osobně smlouvat neumím, přijde mi potupné chtít slevu na něco, co už tak stojí jen zlomek původní ceny. Proto sebou občas beru kamarádku, která je při smlouvání jako ryba ve vodě a zajistími ještě lepší ceny. Nebo když nakoupíte u jednoho člověka víc věcí, často Vám udělá dobrou cenu.

Přiznám se, že spoustu praktickýh věcí do kuchyně nebo dekorace do bytu mám právě z blešáku. Přátelé se diví, kam na to chodím, ale ono stačí občas jen tak vyrazit a ono mě to tak nějak padne do oka.

Dokonce i moje česká rodina, když přijede v létě na návštěvu, tak vyžaduje zařazení alespoň jednoho blešáku na program dne 😉

Jsem Češka žijící ve Francii. Skrze vlastní zkušenosti s životem a prací v zemi galského kohouta pomáhám na cestě těm, kteří se na tu svou teprve vydávají nebo na ní hledají řešení Více informací o mně >>
Komentáře
  • 15 LET VE FRANCII : STŘÍPKY VZPOMÍNEK Z MÉ (NE)OBYČEJNÉ CESTY

    Načerpej inspiraci pro svou cestu za lepším životem ve Francii!

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky